אודות האשכול

אשכול בית הכרם הוקם כדי לספק מענה מקיף לאתגרים הסביבתיים, הכלכליים והחברתיים המשותפים לרשויות החברות בו: עיריית כרמיאל, המועצות המקומיות בענה, דיר אל אסד, מג'ד אל כרום, נחף, ראמה ומועצה אזורית משגב, המונות יחדיו כ-135,000 תושבים.
האשכול אשר נוסד בשנת 2014 ביוזמת משרד הפנים, משרד האוצר וג'וינט ישראל,  מספק מנועי צמיחה וחדשנות בתחום הפיתוח האזורי ותשתיות הנוף - החל מגיוס המשאבים, דרך התכנון ההנדסי ועד ביצוע הפרויקטים ומשמש חוליה מקשרת ומתאמת בין משרדי הממשלה לרשויות המקומיות, לבעלי העסקים ולנציגי הארגונים החברתיים הפועלים באזור.

החזון והמשימות שלנו

אשכול בית הכרם – חולם ומגשים
אשכול בית הכרם מהווה מנוף ליצירת הזדמנויות כלכליות, סביבתיות וחברתיות חדשות במרחב.
האשכול מקדם צמיחה וחדשנות באזור ומייצר תשתית של אמון ושיתוף בין הרשויות החברות בו וכלל הגופים הפועלים באזור.
חזון האשכול יתגשם באמצעות התבוננות ייחודית על המרחב, חוזקותיו ונכסיו, עידוד הפסיפס הרב-תרבותי, באמצעות שיטות פעולה גמישות ויצירתיות ובאמצעות קידום שיח פתוח ומשתף לטובת כלל התושבים והקהילות באזור בית הכרם בגליל:

 1. האשכול יחדד את הערך המוסף הייחודי שלו בסביבה.
 2. האשכול יהווה מקור מומחיות וידע ויניע תהליכים מותאמים וחדשניים לרווחת הרשויות והתושבים.
 3. האשכול ישמר חיבור הדוק לסביבה ולרשויות על בסיס זיהוי מתמיד של מגמות השתנות.
 4. האשכול יאפשר אקלים מפרה של שיתופי פעולה אמיצים, מכבדים ויצירתיים.
 5. האשכול יהווה גורם יוזם, מפתח ומאיץ עבור תהליכים, רעיונות ושירותים, שעם הבשלתם יוכלו להתקיים עצמאית או בחסות גורמים אחרים במרחב.
 6. האשכול יפעל להעמקת ההישגים הקיימים ולביסוסם.
 7. האשכול יקפיד על רלוונטיות – בחירה נכונה של פרויקטים ועמידה בלוחות זמנים.
 8. צוות האשכול יפעל במשותף ובמשולב, תוך מיצוי הערך המוסף המיוחד של כל איש צוות.
 9. צוות האשכול יקיים תהליכי למידה הדדית והפקת לקחים משתפים.
 10. האשכול יפעל במקצועיות, ביעילות ארגונית וכלכלית ומתוך תחושת שליחות להשפיע לטובה על סביבתו.
הדרך שלנו

אשכול בית הכרם מלווה, תומך, יוזם, מתפעל, מגייס משאבים ומעודד יצירת שיתופי פעולה
בין משרדי ממשלה, גופים ציבוריים, עסקיים וחברתיים הפועלים במרחב ובין הישובים החברים באשכול - במגוון תחומים:

 • פיתוח כלכלי ותיירותי אזורי
  קידום ופיתוח כלכלי של האזור באמצעות פיתוח עסקים מקומיים קטנים, תמיכה ביוזמות ובפרויקטים תיירותיים כמנועי צמיחה לאזור כולו. במסגרת זו, האשכול יוצר שיתופי פעולה עם גופים ציבוריים, עסקיים וחברתיים הפועלים במרחב, מקדם את תעשיית שמן הזית בבקעת בית הכרם ופועל ליצירת מקומות תעסוקה חדשים.
 • איכות הסביבה
  שמירה על הסביבה במרחבי אשכול בית הכרם באמצעות ניהול מערך פינוי הפסולת, הגנה על משאבי טבע, טיפוח הנכסים האזוריים והשטחים הפתוחים, שדרוג מרכזי מחזור, רכישת כלי אצירה לאחסון פסולת ומתקנים לטיפול בפסולת והקמת מערך אכיפה.
 • פיתוח קהילתי וחינוך בלתי פורמלי
  תכנית לקידום מצוינות במדע ובטכנולוגיה לילדים ובני נוער, הקמת מרכזי יזמות, קיום פורום תושבים יוצר שינוי.
 • תשתיות ציבוריות
  במסגרת טיפול באזורים פגועים מפסולת ושיקומם במחסור במרחבים ציבוריים ברשויות הערביות, יזם האשכול הקמה של פורום מהנדסים לקידום פרויקטים בתחום התשתיות הציבוריות. האשכול מתכנן ומטפח מרחבים לרווחת הציבור כגון פארקים, טיילות ושבילים שחלקם מחברים בין הרשויות שבאשכול ומנגישים אתרי טבע עירוניים מקומיים ואזוריים לציבור הרחב.
 • תחום דיגיטציה
  קידום הטמעת כלים דיגיטליים מתקדמים ברשויות ובאשכול, מתן פתרונות חכמים לשירותים מוניציפליים ועידוד אוריינות דיגיטלית:

   • ניהול מרכז שליטה ובקרה אזורי
   • הקמת מערכת GIS לניהול מידע גיאוגרפי אזורי ככלי לקבלת החלטות
   • תוכנית "סטרטר דיגיטלי" להטמעת כלים דיגיטליים מתקדמים בקרב הרשויות החברות באשכול
   • דיגיטציה של הממשקים בין הרשויות לתושבים
   • הכשרת בעלי תפקידים ברשויות להטמעת כלי ניהול דיגיטליים
   • הקמת אתרים לאשכול ולרשויות החברות בו
   • מתן נוכחות דיגיטלית לעסקים הקטנים

הרשויות באשכול

 • הכפר הערבי בענה בו מתגוררים כ-8,000 תושבים, הוקם בתקופת שלטון העות'מנים. מייסדיו היו בניהם של תושבים נוצרים שהתגוררו בדיר אל אסד וגורשו ממנה ע"י הסולטן סולימאן הראשון. לאורך ההיסטוריה, תושבי הכפר עסקו בכריית אבן ירושלמית ושיש בשטחים בהם שוכנת כיום העיר כרמיאל. עם השנים, משלח היד הפך לאומנות וכיום רבים מתושבי הכפר מתפרנסים מסיתות, עיצוב וציור בעץ. בשטח הכפר ממוקמת ביר א-שארק – "הבאר המזרחית" ומערות אל ח'דר בה לפי המסורת המקומית, הסתתר הנביא ח'דר.

  "מנזר האריה", או בשמו המוכר יותר, דיר אל אסד, הוא ישוב ערבי מוסלמי בו מתגוררים כ-12,000 תושבים. בעבר שכן במקום הישוב נוצרי לָה בֶּנָה שבקרבתו ניצב מנזר סנט ג'ורג', אך תושביו גורשו ע"י הסולטן סולימאן הראשון ואדמותיו נמסרו לידיו של שייח' אל אסד, א-צפה מצפת, שהקים את הישוב דיר אל אסד.

  העיר כרמיאל, הנקראת על שם כרמי הזיתים הסובבים אותה, היא ביתם של 55,000 תושבים. כרמיאל נוסדה בשנת 1964, על הכביש המחבר את עכו לצפת ואת יישובי מרכז הארץ ליישובי הגליל העליון. בשנת 1972 קיבלה העיר מעמד של עיירת פיתוח שמשך אליה משפחות צעירות ובשנת 1986 היא הוכרזה כעיר. לאורך כל שנות קיומה, כרמיאל היא עיר קולטת עליה. מתחילת 1990 קלטה העיר כ-20,000 עולים, רובם מחבר העמים. במקביל נקלטו בשנים אלה גם כ-20,000 תושבים ממקומות שונים בארץ, אשר באו לכרמיאל כדי לשפר את איכות חייהם. תכנון העיר מיוחד ומודרני ומתאפיין בהפרדה מוחלטת בין אזורי המגורים לאזורי התעשייה והמלאכה ובמערכת שירותים נפרדת לתושבים בכל שכונה. העיר היפהפייה אשר זוכה מדי שנה ב-5 כוכבי יופי בתחרות "קריה יפה בישראל יפה" מתהדרת בשטחים ירוקים המשתרעים על שטח של 1,700 דונם ואיכות החיים בה גבוהה מהממוצע הארצי. בתוכנית המתאר עתידה כרמיאל לשמש בית ל-120,000 תושבים.

  הישוב מג'ד אל כרום, "תפארת הכרמים" הצופה לבקעת בית הכרם, התפרסם לאורך ההיסטוריה בכרמי הזיתים, התאנים והענבים שנודעו באיכותם הגבוהה ובטעמם המשובח ושימשו מקור פרנסה לתושבים. בחפירות שנערכו בישוב, נתגלו שרידי ישוב קדום ומיקומו המרכזי הפך אותו לתחנת דרכים לסוחרים שעשו את דרכם בין עיראק למצרים. כיום הישוב הוא ביתם של כ-15,000 תושבים מוסלמים חילוניים ומסורתיים ולמרגלותיו פרוסות שורות של טראסות ובהן במיה, רימונים, תאנים זיתים, סברס וקישואים.

  מועצה אזורית משגב כוללת 35 ישובים, 6 מתוכם ישובים בדואים - פסיפס קהילתי המונה כ-30,000 תושבים. השם משגב מוזכר בספרו של יוסף בן מתתיהו "מלחמות היהודים" המתאר את כיבוש יודפת: "כי המקום הוא משגב חזק לפני הגליל". ההתיישבות המודרנית באזור שהחלה עם הקמת יודפת ב-1960 וכללה 3 גושי התיישבות: גוש שגב, גוש צלמון וגוש תפן, נועדה לחזק את ההתיישבות היהודית בגליל ואת הזיקה של האזור למדינת ישראל. מאוחר יותר, בתחילת שנות ה-80', עלו על הקרקע שאר יישובי משגב, במסגרת "תוכנית המצפים" בגליל.

  נחף, הוא מהישובים העתיקים בגליל. ממצאים ארכיאולוגיים מעידים שהמקום היה מיושב כבר בתקופת הברונזה. מקור שמו של הכפר הוא במילה "נחיף" – קטן, או מהמילה "לחף" – מדרון ההר. בתקופה העות'מנית הכפר היה מהגדולים ומהמרכזיים באזור הגליל והתגוררו בו גם משפחות נוצריות. עדות להיסטוריה המפוארת ניתן למצוא בשרידים הארכיאולוגיים הרבים הנמצאים בכפר וביניהם מערות קבורה, רצפות פסיפס ובתי מרחץ. הישוב אותו אנו מכירים כיום, הוקם במאה ה-15 ומתגוררים בו כ-12,000 תושבים.

  כפר ראמה, כפר מקוואות המים مكان تجمع المياه, היה מקום ישוב פעיל ומשגשג כבר בתקופה הרומית. כבר במאה ה-18' נחשב הכפר לבירת שמן הזית של הגליל, הודות לכרמי הזיתים הנרחבים שכיסו את מורדותיו ולבתי הבד שפעלו בו. בכפר מתגוררים כיום כ-8,000 תושבים, נוצרים, דרוזים ומוסלמים.

מועצת האשכול

משה קונינסקי
משה קונינסקי, יו"ר מועצת איגוד ערים אשכול בית הכרם וראש עיריית כרמיאל
שאוקי לטיף
שאוקי לטיף, סגן יו"ר מועצת איגוד ערים אשכול בית הכרם וראש המועצה המקומית ראמה
מירב בן-דע
מירב בן-דע, מנכ"לית מועצה אזורית משגב
עבד אלבאסט קייס
עבד אלבאסט קייס, ראש המועצה המקומית נחף
אריג' סרחאן
אריג' סרחאן, מהנדסת המועצה המקומית מג'ד אלכרום
הייפא אסדי
הייפא אסדי, מנהלת מחלקת תברואה ורישוי עסקים במועצה המקומית דיר אל אסד
שאהב עלי
שאהב עלי, מנהל מחלקת תברואה ורישוי עסקים במועצה המקומית בענה

צוות האשכול

שותפים לדרך

פורומים מקצועיים

פורום ראשי רשויות

פורום מנהיגות המורכב מראשי הרשויות של האשכול. הפורום מפגיש את המנהיגות המקומית ובו הם משתפים ברעיונות, אתגרים והזדמנויות. המטרה היא ליצור ראייה ושפה אזורית בקרב המנהיגים המקומיים.

פורום גזברים ומנכ"לים

פורום המורכב מגזברים ומנכ"לים ברשויות המקומיות. הפורום משמש לעדכון חבריו בעשיית האשכול, תקציבים ונושאים נוספים.

פורום מהנדסים

פורום של מהנדסי רשויות האשכול ומנהלי מחלקות ההנדסה, על פי הצורך מצטרפים נציגי הועדות המקומיות או ועדת התכנון המחוזית. הפורום משמש לסקירה ועדכון על שלבי ההתקדמות בפרויקטים ולהתייעצות ותיאום בפרויקטים אזוריים: GIS, טיילת 85, שבילי האופניים ועוד.

פורום תיירות

פורום מנהלי מחלקת רווחה

פורום של מנהלי מחלקות הרווחה ברשויות האשכול, על פי הצורך מצטרפים נציגי משרד הרווחה והקואליציה לטראומה. הפורום משמש לעדכון המנהלים בנעשה. הפורום עוסק בעיקר בהיערכות אזורית לחירום והכשרות למכלול האוכלוסייה.

פורום עסקים קטנים

פיילוט – קהילת בעלי עסקים במג'ד אל כרום. פעילות הפורום מתמקדת בליווי מקצועי ומנטורינג של עסקים בסביבתם, למען הפרייה הדדית. מטרת הפורום להוביל לצמיחה כלכלית בעסקים המקומיים ולטפל בנושאים כמו רישוי עסקים והנגשה.

פורום איכות הסביבה

פורום של מנהלי מחלקות איכות סביבה ברשויות באשכול, המתייעצים בנושאים השוטפים כגון אופן הטיפול בפסולת ושותפים בבחירת הפרויקטים הנוגעים לאיכות הסביבה.

הצטרפו לעשייה

מזמינים אתכם להשפיע ולתרום לקהילה ולפיתוח איזורי

דילוג לתוכן