מסלול כרמיאל ומגד אלכרום

מסלול הר גמל ומערת יונים:

מסלול מעגלי, פחות מ- 4 ק“מ, דרגת קושי: בינונית, מסלול יפהפה, לא קשה, מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 5 ואילך.  ממש לפני שמגיעים לתחנת דלק דור אלון גילון, 50 מטר לפני, פונים עם הרכב שמאלה (מערבה) ונוסעים מטרים ספורים עד שמבחינים לימיננו במשטח חנייה עם שילוט מאיר עיניים – יער אחיהוד. זוהי נקודת תחילת המסלול שלנו. חשוב לציין שלכל אורך המסלול אנחנו נעקוב אחרי סימון השבילים שבצבע האדום.

הטיפוס במעלה ההר נוח מאוד, השביל ברור והשיפוע מתון. די מהר תמצאו את עצמכם משקיפים דרומה על הנוף הנפרש למרגלותיכם: רכס הכרמל, מפרץ חיפה המדהים ועמק זבולון. לקראת 3/2 העלייה נגיע למשטח מסולע רחב ונוח, לאחר התרעננות קצרה נטפס לפסגת ההר, שקיבל את שמו ”הר גמל“, בשל צורתו המזכירה שתי דבשות גמל. תצפית מהירה צפונה לכיוון היישובים ירכא, ג‘וליס, מג‘ד אל כרום ואפילו נוכל להבחין בתובל ובפלך. נתחיל לגלוש במדרון שעלול להיות מעט חלקלק, בפרט אם ירדו גשמים בימים שלפני הטיול. ב- 3/1 התחתון נמצא מערה בהפתעה.

הכניסה אליה היא בעזרת סולם המוצב במקום, המערה היא רחבה ומוארת והיציאה ממנו לאחר כ- 20 מטר. לא לפספס! גולשים עוד מעט במדרון והופ…. מערת היונים נגלית לפנינו במלוא הדרה. המערה עצמה היא למעשה צמד מערות, כאשר הגדולה שבהן סגורה למבקרים, ונתגלו בה שרידי אדם קדמון.

את הדרך חזרה למכונית נעשה על מסלול כורכר נוח ורחב, העובר בערוץ הנחל שמתחתינו, נקפיד לא לסטות ממנו, כ-2 ק“מ של הליכה נינוחה לצד עצי זית עתיקים וצעירים, מרהיבים ביופיים. לקראת סיום המסלול נגיע למעבר תת קרקעי, נחצה אותו, ונפנה ימינה )מערבה( ותוך דקות ספורות נבחין בתחנת הדלק וברכב שהשארנו בחנייה. משך המסלול כולל עצירות להתרעננות כשעתיים עד שעתיים וחצי.