מסלול לוטם

מסלול נחל צלמון

אורך המסלול: כ-8.1 ק"מ. משך המסלול: כשעה וחצי. דרגת קושי: קל, למשפחות. עונה מומלצת: בחורף ובאביב.

למעשה, נחל צלמון הוא נחל ארוך מאוד שתחילתו באזור שפר וסופו בכנרת, בעבר רוב הנחל היה איתן אך היום נשארו רק מעט קטעים כאלה. אם אתם מחפשים מסלול קליל שיש בו גם מים, גם צמחייה עשירה, גם שרידי תחנות קמח, שטחים מעובדים מערה ושפע סיפורים, הרי לכם נחל העונה על כל אלה.

מגיעים דרך כביש עכו צפת מס' 85 ,צמוד לכפר ראמה, ופונים בצומת ראמה דרומה בכביש 804 וניסע בו עד שנראה מימין מפרץ חנייה ושילוט ל"נחל צלמון". כאן נחנה ונרד עם השביל הכחול לנחל, בנחל מים זורמים ופינות חמד רבות לשכשך בהן, בעבר היו כאן תחנות קמח פעילות בגלל שהמים זרמו בעוצמה וניתן היה לסובב בעזרת כוח המים את גלגל הריחיים. לאורך הערוץ צומחים צמחי נחלים: פטל קדוש הנותן פרי מתוק בקיץ, שיח אברהם הפורח בסגול בקיץ ונענעת נחלים ריחנית. בסיום ממשיכים המים לזרום מתחת לכביש ואנחנו עולים לרחבה שלידו.

מכאן כמה אפשרויות: 1. בעלי שני כלי רכב יוכלו להשאיר אחד מהם כק"מ אחד דרומה בהמשך לכביש- סמוך לכפר סאלמה. אך הדבר אינו הכרחי, כי המרחק בין תחילת המסלול לסופו קצר. 2.לשלוח מישהו קל רגליים להביא את הרכב בסוף המסלול. 3 .ללכת עד אחת הבריכות באמצע המסלול, לשכשך ולחזור.